میبد یزد

در استان یزد سفالگری و سرامیک سازی از گذشته های بسیار دور رایج بوده است.
در یزد سفال سازان ابتدا خاک مورد نظر را تهیه می کنند و چون خاک رس منطقه میبد از چسبندگی زیادی برخوردار است آن را به داخل حوضچه های موجود داخل کارگاه منتقل نمی کنند و مستقیما آن را به وسیله پا ورز داده و سپس آماده برای چرخکاری می کنند.
در این منطقه میبد یزد سفالگری با خاک سفید نیز انجام می شود و پس از پختن سطح سفال آن را با لایه ای از خاک سفید خالص تر که ترکیبش در هر منطقه فرق میکند و به صورت دوغاب در می آید، می پوشانند و سپس با رنگ های متنوع آن را نقاشی می کنند و در نهایت تمام سطح سفال را با لعاب شفاف بی رنگی پوشانیده و می پزند.
نقوشی که روی سفال های یزد به چشم می خورد تصویر خورشید است که در واقع از خورشید درخشان مناطق حاشیه کویر الهام گرفته شده و به صورت زنی نقاشی می شود که اصطلاحا خورشید خانم نامیده می شود و دیگر تصویر گل های تزیینی، ماهی و پرنده است که به نظر می رسد ماهی را به کنایه از آب نقش می زنند، که در این منطقه اهمیت حیاتی دارد.

کارگاه های صنایع دستی در یزد در سال 1356 تاسیس شده و علاوه بر کار تولیدی در امر فروش در شهرستانهای مختلف و شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی به طور مستقیم و غیر مستقیم فعالیت دارد و در زمینه نو آوری از قبیل طرح های سنتی و رنگی و تولید ظروف مشبک و برجسته کاری و غیره که طی سال های گذشته به طور گسترده به نمایش گذاشته و باعث رونق هنر سرامیک گردیده است .

نیاز به کمک دارید؟